אודות יו איי

מה זה תת- משתכרים אנונימיים?
תת משתכרים אנונימיים היא חברותא של נשים וגברים המשתפים זה עם זו את ניסיונם כוחם ותקוותם כדי לפתור את בעייתם המשותפת ולעזור זה לזה להחלים מתת השתכרות. חברי יו איי משתמשים בתמיכה ובכוח של החברותא של שנים עשר צעדים, כמו גם כלים נוספים- באופן אישי, עם שותפים וקבוצות תמיכה- בכדי לממש באופן מלא יותר את הפוטנציאל שלהם וליצור חיים המבוססים באסירות תודה ושלווה.


קו טלפון למידע – 055-959-85-32‬

מייל מידע: uua8752@gmail.com


מהי תת- השתכרות?
תת השתכרות היא הרבה דברים, לא כולם שייכים לכסף. תת השתכרות היא אודות תת הישגיות, או תת מהות, לא משנה כמה כסף אנו עושים. תת השתכרות היא חוסר היכולת להכיר באופן מלא ולבטא את היכולות והמיומנויות שלנו. התוצאה הנראית לעין הינה חוסר היכולת לספק אדם את צרכי עצמו, כולל צרכים עתידיים.
תת ההשתכרות שלנו יכולה להיות תוצאה של דברים רבים, כולל אי הכרה בכישרונות שלנו. היא יכולה להיות תוצאה של חיים על הקצה על ידי כך שאנו לא משתכרים מספיק כסף, מבזבזים את רוב הכסף שיש לנו, מתעלמים מסיכונים בריאים שיכולים להניע את חיינו קדימה, וחוסר הכנה לעתיד. תת השתכרות הינה על שאנו לא חיים את הפוטנציאל הייחודי שלנו, לא עוקבים אחר החלומות והמטרות שלנו. תת השתכרות היא אודות וויתור על עצמנו.


תסמינים של תת- השתכרות
יו איי הגדירה שנים עשר תסמינים של תת השתכרות שעוזרים לנו לקבוע אם אנו סובלים מתת השתכרות כפייתית. כשאנו עובדים את התכנית, אנו רואים שהמודעות שלנו לגבי התסמינים הללו  מעמיקה, ועם הזמן, אנו חווים סימנים של החלמה מהם.
אדישות לזמן-  אנו דוחים את מה שחייב להיעשות ולא משתמשים בזמן שלנו לתמיכה בחזוננו ולקידום מטרותינו.
הסטת רעיונות – אנו פוסלים באופן כפייתי רעיונות שהיו יכולים להרחיב את חיינו או את הקריירות שלנו, ולהגדיל את הרווחיות שלנו.
צורך כפייתי להוכיח – למרות שכבר הוכחנו מיומנות בעבודה או בעסק, אנו מונעים על ידי צורך לחזור ולהוכיח את ערכנו.
הצמדות לחפצים חסרי ערך – אנו ממשיכים להחזיק בחפצים חסרי ערך שכבר אינם משרתים את הצרכים שלנו, כגון בגדים בלויים או מכשירים שבורים.
מאמץ/תשישות – אנו נוהגים באופן שגרתי לעבוד יותר מדי, עד שאנו מותשים, ואז לעבוד פחות מדי, או להפסיק לעבוד בכלל.
מפזרים את הזמן שלנו ללא תמורה – אנו מתנדבים באופן כפייתי למטרות שונות, או  נותנים את השירותים שלנו בחינם, כאשר לא צומחת לנו מכך שום תועלת ברורה.
הערכה ותמחור נמוכים מדי – אנו מפחיתים בערך יכולותינו והשירותים שאנו מספקים, וחוששים לבקש העלאה בתמורה, או השוואה לערך הנהוג בשוק.
בידוד – אנו בוחרים לעבוד לבד, כאשר ישרת אותנו הרבה יותר טוב לצרף שותפים, עמיתים או שכירים.
תחלואים גופניים – לעיתים, מתוך חשש לגדול או להיחשף, אנו חווים תחלואים גופניים.
אשמה או בושה שאינם במקומם – אנו חשים אי נוחות כאשר אנו מבקשים, או כאשר נותנים לנו את מה שאנו צריכים, או את מה שחייבים לנו.
לא שומרים על המשכיות – אנו לא שומרים על המשכיות בקשר להזדמנויות, קשרים או עבודות שיכולות להיות רווחיות עבורנו. אנו מתחילים הרבה פרויקטים ומשימות, אך לעיתים קרובות לא מסיימים אותם.
שעמום מיציבות – אנו יוצרים עימותים בלתי נחוצים עם עמיתים, ממונים ולקוחות, וגורמים  לבעיות שמובילות למצוקה כספית.


הפנים הרבות של תת- ההשתכרות
תת משתכר הוא אדם שמתחבא מהחיים. רבים מאיתנו מתחבאים מהחיים בחוסר הסיפוק של נסיבות חיינו. אנו כן עובדים במה שיכול לאפשר לנו להתפרנס, אך לא באמת משרת אותנו. למרות שאנו יכולים לכעוס ולהיות מדוכאים מהעבודה שלנו, אנו חשים חסרי אונים לחקור אפשרויות אחרות ולעשות פעולות שיאפשרו לנו להשתנות, לגדול, ולבטא את עצמנו בצורה מלאה יותר.
כתת משתכרים אנו לרוב חיים במצב של ערפול; ערפול לגבי זמן, כסף, צרכים, הוצאות, ולגבי הכישלונות שלנו, אפילו לגבי ההישגים שלנו. חוסר הבהירות הזה קיים לגבי הטוב והרע שבחיינו.
לרבים מאיתנו יש את הידע, והסמכות שהוענקה לנו לספק שרות מקצועי, אבל אנו נרתעים באופן כפייתי לקדם את עצמנו ונמנעים מלבקש מספיק כסף כדי ליצר רווח בריא. אחרים בינינו יכולים אולי לגבות סכום בריא על עבודתנו, אבל איננו מצליחים לנהל את תזרים המזומנים שלנו ביעילות. עדיין ישנם אחרים שיוצרים עימותים עם לקוחות, ונעים מסכסוך עסקי נפיץ אחד למשנהו. לבסוף, ישנם אלה בינינו שחשים בצורך לעוד קורס אחד, עוד אישור אחד, או עוד תואר אחד נוסף, כדי להימנע מלעשות פעולה עם הידע, הכישורים, והניסיון שכבר יש ברשותנו. אישורים והכשרה פורמלית יכולים להיות בעלי ערך. קורסים נוספים יכולים להיות חיוניים וראויים להשקעה בזמן וכסף, אבל לתת משתכר כפייתי, תסמיני התבוסתנות העצמית שלנו, חותרים תחת היכולת שלנו להשתמש בהשכלה ובהכשרה שלנו כיתרון שניתן לשווקו.  אנו נותרים חסרי יכולת לבקש את הראיון, המשרה או ההעלאה בשכר.
אפילו כשאנו מכירים בהתנהגויות החבלה העצמית הללו, איננו מבינים מדוע ישנו רק מספיק כסף בקושי לכיסוי הוצאות. כפי שאומרת האימרה, " לגבות מעט מידי כסף זה כמו לאכול מרק עם מזלג; אתה תמיד עסוק, אבל תמיד רעב"
מפני שאנו פוחדים להיות נראים- להפוך לגדולים יותר וחשופים יותר, אנו בעצם יוצרים טינות כלפי אותה קהילה שאותה הכישרונות שלנו יכולים לשרת. זה השחקן שנוטר טינות לקהל, השף שנוטר טינה ללקוחות המסעדה, או הצייר שנוטר טינות ללקוחות פוטנציאליים. אלו כמה מהסיבות שבגללן רבים מאיתנו מכחישים את הצורך בהכנות מתמשכות והמשכיות ואיננו נכונים להופיע ולקחת פעולה. כתוצאה, אנו חיים במציאות רמה-ג, כאשר יכולנו לחיות במציאות רמה-א. רמה א דורשת נראות ונוכחות.


מדוע אנו באים ל UA?
אנו באים ל-UA  משום שחיינו אינם עובדים. איננו מרוויחים מספיק כסף בכדי לפרנס את עצמנו במידה מספקת. אנו עשויים להרגיש מתוסכלים ושאיננו מגשימים את עצמנו בעבודתנו. אנו עשויים לחוות התקפים כרוניים ומתחילים בפרויקטים יצירתיים שנכשלים. או שאולי אנו עשויים להיות מותשים מעבודה מוגזמת. איננו יודעים מה לעשות.
כאשר לראשונה התעניינו ב- UA, היה זה בדרך כלל דרך הזדהות עם הסימפטומים. הזדהות הינה הצעד הראשון של החלמה ממחלה שהשפיעה על רבים מאיתנו במשך עשרות שנים והפכה את חיינו לבלתי ניתנים לניהול, בין אם הכרנו בכך ובין אם לא.
אנו אולי חברים או לא חברים בקהילות אחרות של שנים עשר צעדים. אם כן, אז התוכניות האחרות אינן פוגעות בדיוק ב"ראש המסמר" הנוגע לתת ההשתכרות שלנו. אם איננו חברים בקהילות שנים עשר צעדים אחרות, כאשר אנו מגיעים ל- UA, אנו לומדים אולי בפעם הראשונה על התנהגויות התמכרויות, במקרה הזה זהו הדחף להסתתר, להיות תת משתכרים. לבסוף אנו מגיעים ל-UA בגלל שאנו מרגישים חסרי אונים מול הסימפטומים הללו.


מהי החלמה ב-UA?
החלמה ביו אי פירושה פיתוח ותרגול של שריר רוחני שנמצא בליבה של כל תוכנית 12 הצעדים. יחודי ליואי  החלמה היא אודות  פיתוח חזון של שגשוג ונכונות להתקדם באמצעות פעולות קטנות להחייאת החזון על ידי השתתפות פעילה בתוכנית.
החלמה פירושה להיות נראים באופן חיובי. מוכנות להופיע כדי לעשות עבודה טובה  – לרצות לעשות עבודה טובה, ולא לגרום לקשיים לעצמנו ואחרים. החלמה ביואי היא אודות נכונות להיות נראים ולשרת כמיטב יכולתנו בכל כיוון בו אנו נמצאים.
בנוסף, ההחלמה מחייבת שנבקש את מה שאנו זקוקים לו ונהיה מוכנים לקבל. כשאנו מועסקים בידי אחרים, ההחלמה מאפשרת לנו לבקש העלאה או תפקיד עם אחריות גדולה יותר. במקום מיד לקבל הצעת עבודה, אולי נאמר: " אני צריך ללכת הביתה ולחשוב על כך", או "אני צריכה לדבר עם היועצת שלי".  אם אנו עצמאיים, ההחלמה נתנה לנו כוח לבקש מחיר הוגן, ולהרגיש לחלוטין ראויים לקבל מה שהשוק מכתיב.
תת-השתכרות היא תהליך לא מודע שיוצר הרגלים ואופני התנהגות שמחבלים במאמצים שלנו. כאשר אנו עובדים את התכנית אנחנו מתקדמים מחוסר מודעות למודעות בקשר להשתכרות והשגים. אנו מתחילים לראות את האיכות האמיתית של חיינו בבהירות גדולה יותר. התבהרות הערפל הראשונה הזאת עלולה להיות לא נוחה, אפילו כואבת. עם זאת, כשאנו מתחילים לבחון את הנסיבות שלנו – ושואלים איך מה שעומד לפני משרת את ההחלמה שלי? אנחנו מתקדמים לעבר העצמה-אישית. למרות שאולי לא נקבל תשובות מיידיות או נראה שינויים משמעותיים, הצבת שאלה זו היא סימן ברור שההחלמה מתחילה.


מהי עבודה תת -השתכרותית?
הרבה אנשים חדשים לUA שואלים את השאלה הזאת, איך אנחנו יודעים אם הצעת העבודה היא מלכודת תת -השתכרותית או הזדמנות להתחיל בבסיס ולהתקדם?  כמובן שהתשובה לשאלה זו היא סובייקטיבית מאוד. לפעמים אנחנו צריכים לקחת את העבודה על מנת לשרוד ולעמוד באחריות בסיסית לעצמנו או עבור אחרים. אם אלה הן הנסיבות שלנו, אזי השאלות הנשאלות הן, מה אני עושה עכשיו כדי לעודד ההחלמה שלי? האם אני עובד את התכנית? האם יש נסיבות שאני יכול לשנות? האם אני נוקט בצעדים קטנים כל יום כדי לשלב את הכלים של UA לתוך החיים שלי? בין אם אנחנו עובדים עבור הישרדות, או מרוויחים סכומים גבוהים מאד, מה שאנו צריכים לעשות זה לבחון את השתתפותנו בתכנית.


איך יו אי פועל?
יו אי ממוקד בלהוציא אנשים מהמערה החוויתית שלהם. ההשלכות של תת השתכרות אינן בלתי חוקיות. אף רשות לא תעצור אותנו או תחסום את חשבון הבנק שלנו בשל התחבאות מהחיים. תת השתכרות מהותה בקושי להנעה לפעולה, ויו אי ממוקד בלעזור לנו לעשות בדיוק זאת. התוכנית עובדת כאשר אנו עובדים אותה.
מטפורה מועילה היא לחשוב שיו אי היא כסא עם ארבע רגלים. ארבע רגלי הכסא הן פגישות, עבודת צעדים, הכלים של יו אי ושירות. עבודת התוכנית היא לא רק נוכחות בפגישות. עבודת התכנית היא עבודת שנים עשר הצעדים עם מאמן ( או שותף לצעדים, או קבוצת צעדים) אם מאמן בלתי זמין. אנו שואלים את עצמנו: האם אני עובדת את הצעדים ? האם יש לי מאמנת? האם אני משתמשת בכלים? האם אני נותנת שירות לחברים אחרים ולחברותא?
ישנם 6 כלים ביו אי שהם ייחודיים לתוכנית שלנו: רישום זמן, חברים לפעולה, פגישות פעולה, מודעות לרכוש, דפי מטרות וחסכון. אנו משתמשים באלה בשילוב עם הכלים המרכזיים לכל תכניות שנים עשר הצעדים: פגישות, חסות, שירות, תקשורת, ולימוד ספרות התוכנית. ככל שאנו עוסקים בכל האלמנטים האלה, אנחנו מגבירים את הקשר שלנו עם כוח גדול מאיתנו.
טיפוח הקשר הזה עם כוח גדול מאיתנו, בשילוב עם האלמנטים האחרים של עבודה בתכנית, מקדם אותנו לאט מתודעה המבוססת על קיפוח וחסך לתודעה המבוססת על שגשוג, מחיים של חוסר מעש לחיים של השלמת פעולות לקראת חזון גדול יותר. אנחנו עושים זאת צעד אחר צעד, ועם התמיכה של החברותא.


איך אנו מתחילים בUA?
הדרך להתחיל ביו אי היא להשתתף בפגישות ולשמור תיעוד בכתב של האופן בו אנו משתמשים בזמננו. השתתפות בפגישות תומכת בתהליך הכללי של החלמתנו. רישום זמן מתעמת עם הרגלנו לחיות בערפול. זה מבטיח כי אנחנו מתחילים לראות בבהירות ולזכור את מה שהשגנו, בד בבד עם מה שלא. כאשר אנו לומדים לתעד בכתב את האופן בו אנו משתמשים במשאב מוגבל זה, אנו משיגים בהירות לה אנו זקוקים כל כך. זה פיכחון זמן.
השיטה בה אנו משתמשים – כתובה או ממוחשבת, פורמלית או לא פורמלית – לא חשובה.  מה שחשוב הוא התרגול של חשבון נפש רגוע, אבל קבוע,  של מה שאנחנו עושים עם הזמן שלנו. המידע מאלף. לאחר זמן מה, אנו רואים דפוסים. אנו רואים בבהירות את מה שאנחנו עושים בפועל עם השעות בימינו ואת הימים בשבועות שלנו. אנו רואים כיצד חלק ניכר מהזמן שלנו מנוצל על מטרות שעליהן הצהרנו והגדרנו, וכמה זמן עשינו דברים אחרים – לרוץ שוב לשוק, שלוש שעות התנדבות, מיון הקופסא הזאת של תמונות ישנות, טלפון לחבר לשוחח, גלישה באינטרנט. הרשימה היא אינסופית, ומשתנה לכל אחד מאיתנו.
רישום זמן גם מראה לנו באופן ברור כמה זמן כל אחד מאיתנו צריך כדי להשלים פעילויות מסוימות. במקרים מסוימים אנו מפריזים בהערכה, באחרים, אנו מפחיתים בהערכה. כמו ספינת גרר אמינה, פרקטיקות אלה ינחו אותנו באיטיות מתוך הערפל, העמימות הכרונית שהמעיטה בערך הזמן שלנו והקשתה על השגשוג שלנו. בלי המודעות הזאת אנחנו מנסים לנווט את השטח המורכב של חיים בערפל סמיך. רישום זמן מאיר את הדרך ומאפשר לנו לראות, ולהכיר במה שהשגנו ובמה שלא השגנו. לראות ולהכיר בשניהם הוא דבר מרכזי להחלמתנו.


עבודת 12 הצעדים והספונסר ביו איי
הספונסר הוא מישהו שעבד את 12 הצעדים ונכון לאמן, עוזר לנו לנווט את כיוון ההתקדמות שלנו באמצעות הצעדים.  אימון ביו איי מבוסס על הרעיון שכל אחד אשר עבד את 12 הצעדים בתוכנית אחרת, יכול לאמן חבר חדש לדרך החלמה. אדם כזה מביא נסיון בעל ערך והוא צריך רק לשייכו לתת ההשתכרות.
אנו מתחילים את הדרך בצעדים 1, 2 ו 3. אנחנו מתעמתים ומודים בחוסר האונים שלנו מול תת- ההשתכרות ומחליטים  למסור את ההשתכרות ומה שהשגנו לאלוהים, כפי שאנו מבינים אותו. אנחנו מבקשים נכונות ומבקשים להיות מודרכים על ידי כוח מעבר ליכולתנו אנו, בכדי להגיע ליציבות כלכלית ובסופו של דבר להבאת שגשוג לחיינו. לרבים מאתנו רעיון זה מגיע כהארה. כאשר אנו ממשיכים לעבוד את  תוכנית היו איי ומגיעים להגדלת השגשוג בחיינו, זה נעשה קל יותר עבורנו לומר, זוהי יותר ההצלחה של אלוהים מאשר שלי.
בצעדים 4 עד 7 אנו לוקחים מבט עמוק ויסודי על עצמנו, מודים בפגמים שבאישיותנו אשר תרמו לתת- ההשתכרות. אנו עושים חשבון נפש חסר פחד ככל שנוכל ומשתפים חשבון נפש זה עם מאמן/נת.
אנו מזהים את הבעיות העיקריות שבתוכנו אשר תרמו לתת ההשתכרות שלנו, ואז אנו מבקשים למסור אותם ומבקשים שיוסרו.
לאחר שהסתכלנו על עצמנו בכנות ובחמלה, אנו מוכנים לגשת לכפרה לאלו שאולי פגענו בהם, ולהמשיך לצעדים 8 ו 9. ראשית אנו פונים לאנשים ולקשרים אשר יתכן ופגענו בהם. עם הדרכה מהספונסר או שותף לצעדים אנו ממשיכים לכפר על שגיאותינו, סולחים לאחרים ולעצמנו כדי שנוכל להמשיך קדימה.
כאשר אנו מכפרים אנו לוקחים אחריות חדשה על פעולות העבר שלנו. אנו משחררים את הטעויות ש"סחבנו" מהעבר – בין אם היינו מודעים אליהם או לא– אשר הורידו אותנו למטה ואשר חסמו את יכולתנו לקבל את הרחבת/הגדלת השגשוג בחיינו. זהו תהליך של קבלת אחריות וגם של סליחה לעצמנו. כל אחד מאלה מחזק תחושה חדשה של ערך ויכולת לאפשר לדברים הטובים שבחיים להיכנס לחיינו.
צעדים 10, 11 ו12 מספקים מבנה להמשיך עם מה שהתחלנו בשמונת הצעדים הקודמים של יו איי. הצעדים שומרים על הכנות שלנו עם עצמנו. הם מזכירים לנו להתחבר לכוח גדול מאיתנו להדרכה, ומעודדים אותנו לשתף עם אחרים, גם מהניסיון שלנו וגם ממה שניתן לנו בנדיבות כה רבה.


מהן ההבטחות של יו איי?
אנו לומדים ב12 הצעדים של ההחלמה שהבנה אישית של מצבים מהעבר לא הביאו לנו שום תועלת. במילים אחרות, הגורמים אשר הביאו אותנו להאמין או לקבל את תת ההשתכרות שלנו לא יעזרו לנו לשנות את חיינו. כאשר אנו עובדים עם אחרים בתוכנית אנו לומדים לשחרר את העבר ולהתמקד בהיום ובעתיד – על פעולותינו ועל החזון שלנו.
אנו מתחילים לקבל עצמינו עם חמלה ולהאמין שאנו ראויים לחיים בעלי מימוש ושגשוג רבים יותר. כתוצאה מעבודת כל האספקטים של התוכנית, חזון מורחב של חיינו מתחיל להתגלות. אנו מתחילים להכיר עצמנו טוב יותר וחושבים על שימוש בכישרונותינו האמיתיים. אנו מרשים לעצמנו לצפות ליותר מהחיים ואנו נהיים נכונים לעשות את הפעולות ההכרחיות להשיג זאת. כתוצאה מכך, אנו יכולים גם לתת יותר לאחרים ולקהילה,לתרום למשהו גדול מאתנו. זה כבר נאמר ש "לא נוכל לפתור בעיותינו עם אותה הכרה שיצרה אותם". דרך עבודת הצעדים, בעזרת הכלים, נתינת שירות, חל שינוי בהכרתנו. אנו חווים יותר הוקרת תודה, שלווה גדולה יותר וקבלה לעצמנו. זה כמו התעוררנו מחלום עמוק לחיים חדשים מלאי הגשמה והבעה.

2 תגובות “אודות יו איי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *